STAŻYSTA W SŁUŻBIE PRZYGOTOWAWCZEJ (DOCELOWO - STARSZY RATOWNIK-KIEROWCA)
(NR 0318)

STAŻYSTA W SŁUŻBIE PRZYGOTOWAWCZEJ (DOCELOWO - STARSZY RATOWNIK-KIEROWCA) (NR 0318)

Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy

Wymiar pracy
Pełny etat
Rodzaj umowy
Mianowanie
Tryb pracy
Stacjonarna
Doświadczenie
Doświadczenie niewymagane
Wynagrodzenie
od 6 116 zł
brutto
Stawka miesięczna
 Drukuj ofertę
  • Polski

Opis

Numer:
StPr/25/0318

Rodzaj umowy:
Mianowanie

Wynagrodzenie:
od 6 116 PLN

Zakres obowiązków:
Komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy z dniem 07 lutego 2025 r. ogłasza nabór do służby przygotowawczej na stanowisko: stażysta w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.

1. Liczba stanowisk, na które jest prowadzony nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej:
Liczba stanowisk i wymiar etatu: 2 (1/1).

2. Nazwa stanowiska, którego dotyczy postępowanie kwalifikacyjne, miejsce pełnienia służby oraz rodzaj rozkładu czasu służby:
Stanowisko: stażysta (w służbie przygotowawczej).
Stanowisko etatowe (docelowe): starszy ratownik-kierowca.

Miejsce pełnienia służby: Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, ul. Glinki 86, 85-861 Bydgoszcz.

Rozkład czasu służby: zmianowy (24/48 godzin).

Charakterystyka stanowiska (główne zadania) :
a) wykonywanie poleceń dowódcy zastępu lub dowódcy sekcji w czasie działań ratowniczych,
b) doprowadzanie wozów bojowych do pełnej gotowości bojowej i czystości natychmiast po powrocie z akcji lub ćwiczeń,
c) uczestniczenie w szkoleniach doskonalących,
d) ponoszenie odpowiedzialności za prawidłowe przyjęcie samochodów i sprzętu silnikowego znajdującego się na wyposażeniu jednostki podczas zmiany służby,
e) przestrzeganie zasad BHP w toku ćwiczeń, akcji ratowniczych oraz zajęć gospodarczych i porządkowych,
f) wykonywanie napraw bieżących i konserwacji powierzonego sprzętu silnikowego i pojazdów,
g) staranne prowadzenie kart drogowych i kart pracy sprzętu silnikowego,
h) przygotowywanie przydzielonych pojazdów i sprzętu silnikowego do okresowych przeglądów i wykonywanie obsług technicznych tego sprzętu,
i) utrzymywanie na właściwym poziomie swojej sprawności fizycznej,
j) wykonywanie prac gospodarczych i porządkowych zleconych przez przełożonych.

Miejsce pracy:
Glinki 86, 85-861 Bydgoszcz, powiat: m. Bydgoszcz, woj: kujawsko-pomorskie

Pracodawca:
SZKOŁA PODOFICERSKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W BYDGOSZCZY

Liczba godzin pracy w tygodniu:
40

Wymagania konieczne:
  • wykształcenie: średnie ogólnokształcące
  • Prawo jazdy kat. C, prawo jazdy kat. B
  • Wymagania określone w art. 28 ust. 1 i 34 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1443, z późn. zm.), tj.: - posiadać obywatelstwo polskie, - nie być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, - korzystać z pełni praw publicznych, - posiadać co najmniej średnie wykształcenie, - posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby. Po przejściu postępowania kwalifikacyjnego kandydat do przyjęcia do służby przygotowawczej musi posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (tzn. odbyta zasadnicza służbowa wojskowa, lub przeniesienie do rezerwy bez odbycia tej służby, bądź zwolnienie od obowiązku służby wojskowej). Warunek ten nie dotyczy kobiet. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Wymagania niezbędne na stanowisku stażysta (docelowo starszy ratownik-kierowca) w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej: - wykształcenie średnie, - posiadanie prawa jazdy co najmniej kat. C - umiejętność pracy pod presją czasu, - komunikatywność, - zdolność do pracy zespołowej, - dyspozycyjność. Niespełnienie powyższych warunków skutkuje wykluczeniem z dalszych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Pożądane umiejętności/uprawnienia: - uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika medycznego, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, - posiadanie prawa jazdy kat. C+E, - posiadanie prawa jazdy kat. D, - ukończenie co najmniej części teoretycznej szkolenia doskonalącego dla strażaków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, według programu zatwierdzonego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, - zaświadczenia potwierdzającego ukończenie co najmniej szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskanie co najmniej tytułu ratownika w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, aktualnego na czas trwania szkolenia, - posiadanie innych uprawnień przydatnych na danym stanowisku (uprawnienia UDT; uprawnienia SEP; uprawnienia kierowcy zawodowego; patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej). W przypadku zatrudnienia kandydata nie posiadającego prawa jazdy kategorii D+E, kandydat zobowiązany będzie w terminie 24 miesięcy do uzupełnienia kwalifikacji ww. zakresie na własny koszt.


Inne wymagania:
Wymagania określone w art. 28 ust. 1 i 34 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1443, z późn. zm.), tj.: - posiadać obywatelstwo polskie, - nie być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, - korzystać z pełni praw publicznych, - posiadać co najmniej średnie wykształcenie, - posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby. Po przejściu postępowania kwalifikacyjnego kandydat do przyjęcia do służby przygotowawczej musi posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (tzn. odbyta zasadnicza służbowa wojskowa, lub przeniesienie do rezerwy bez odbycia tej służby, bądź zwolnienie od obowiązku służby wojskowej). Warunek ten nie dotyczy kobiet. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Wymagania niezbędne na stanowisku stażysta (docelowo starszy ratownik-kierowca) w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej: - wykształcenie średnie, - posiadanie prawa jazdy co najmniej kat. C - umiejętność pracy pod presją czasu, - komunikatywność, - zdolność do pracy zespołowej, - dyspozycyjność. Niespełnienie powyższych warunków skutkuje wykluczeniem z dalszych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Pożądane umiejętności/uprawnienia: - uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika medycznego, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, - posiadanie prawa jazdy kat. C+E, - posiadanie prawa jazdy kat. D, - ukończenie co najmniej części teoretycznej szkolenia doskonalącego dla strażaków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, według programu zatwierdzonego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, - zaświadczenia potwierdzającego ukończenie co najmniej szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskanie co najmniej tytułu ratownika w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, aktualnego na czas trwania szkolenia, - posiadanie innych uprawnień przydatnych na danym stanowisku (uprawnienia UDT; uprawnienia SEP; uprawnienia kierowcy zawodowego; patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej). W przypadku zatrudnienia kandydata nie posiadającego prawa jazdy kategorii D+E, kandydat zobowiązany będzie w terminie 24 miesięcy do uzupełnienia kwalifikacji ww. zakresie na własny koszt.

Sposób aplikowania:
bezpośrednio do pracodawcy

Wymagane dokumenty:
3. Wymagane dokumenty: 1. Dokumenty niezbędne do rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego: 1) Podanie o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej (Załącznik Nr 1 do ogłoszenia); Podanie należy opatrzyć odręcznym i czytelnym podpisem wraz z datą. 2) Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem przystąpienia do testu sprawności fizycznej (Załącznik Nr 2 do ogłoszenia); Koszty ewentualnych badań i wystawienia zaświadczenia pokrywa kandydat. 3) Najpóźniej w dniu przeprowadzenia testów sprawności należy dostarczyć również oświadczenie o nie wnoszeniu roszczeń do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy o wypłatę odszkodowania z tytułu ewentualnego wypadku podczas testu sprawności fizycznej (Załącznik Nr 2a do ogłoszenia). Brak jakiegokolwiek wymaganego dokumentu, własnoręcznego podpisu i daty eliminuje kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Ww. dokumenty obowiązują wyłącznie w formie załączonej do ogłoszenia. Inna forma dokumentu będzie skutkowała odrzuceniem całości dokumentacji kandydata. 2. Dokumenty rozpatrywane przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej: 1) kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby; 2) kopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, wyszkolenie lub posiadane umiejętności. Jeśli składany jest dyplom potwierdzający wykształcenie wyższe musi być on podpisany przez posiadacza dyplomu; 3) zaświadczenie o udziale w działaniach ratowniczo-gaśniczych lub ćwiczeniach organizowanych przez jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, wydane przez właściwego dla działalności ochotniczej straży pożarnej komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, o ile kandydat jest członkiem ochotniczej straży pożarnej (Załącznik Nr 3 do ogłoszenia). Aby otrzymać punkty preferencyjne za wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej, zaświadczenie musi dokumentować udział w co najmniej dwóch zdarzeniach w działaniach ratowniczo-gaśniczych lub ćwiczeniach w okresie jednego roku poprzedzającego datę publikacji ogłoszenia, tj. 06.02.2025 r. 3. Informacje dodatkowe: Wzory dokumentów (Załączniki Nr 1-3) dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, oraz na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl , w zakładce "Praca". SKŁADANIE DOKUMENTÓW Wymagane dokumenty wymienione w punkcie 3.1. należy składać w zaklejonej kopercie formatu A4 opisanej imieniem i nazwiskiem, z dopiskiem: "Nabór do służby przygotowawczej w PSP - Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza" w Sekretariacie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 lub za pośrednictwem poczty na adres: Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, ul. Glinki 86, 85-861 Bydgoszcz (liczy się data stempla pocztowego) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 lutego 2025 r. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę. W przypadku wysłania dokumentów drogą pocztową termin złożenia dokumentów uznany będzie za zachowany, jeśli przesyłka pocztowa zostanie nadana (data stempla pocztowego) najpóźniej 27 lutego 2025 r. i zostanie doręczona do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy (data wpływu do sekretariatu) do dnia 28 lutego 2025 r. WAŻNE: Każdemu kandydatowi po złożeniu dokumentów zostanie nadany numer identyfikacyjny, którym będzie posługiwał się podczas procedury postępowania kwalifikacyjnego. Numer identyfikacyjny zostanie przesłany każdemu kandydatowi na adres e-mail zamieszczony w podaniu o przyjęcie do służby, a także telefonicznie. Wymagane dokumenty wymienione w punkcie 3.2. należy składać w zaklejonej kopercie formatu A4 opisanej imieniem i nazwiskiem, z dopiskiem: "Nabór do służby przygotowawczej w PSP - Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza" w Sekretariacie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 w dniu sprawdzianu lęku wysokości, niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnego wyniku. Sposób postępowania z dokumentami złożonymi przez kandydatów został opisany w punkcie 7 ogłoszenia. Rekrutację uznaje się za zakończoną w momencie ogłoszenia wyniku naboru (tj. informacji o wyłonionym w wyniku postępowania kwalifikacyjnego kandydacie do przyjęcia do służby) w Biuletynie Informacji Publicznej http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca". SYSTEM PUNKTOWY STOSOWANY DO OCENY PREFERENCJI Z TYTUŁU POSIADANEGO PRZEZ KANDYDATOW DO SŁUŻBY W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WYKSZTAŁCENIA, WYSZKOLENIA LUB POSIADANYCH UMIEJĘTNOŚCI: Preferencje, za które są przyznawane punkty: 1) szkolenie podstawowe w zawodzie strażak - 20 punktów; 2) posiadanie tytułu zawodowego technik pożarnictwa - 25 punktów; 3) posiadanie tytułu zawodowego inżynier pożarnictwa - 30 punktów; 4) posiadanie tytułu zawodowego inżynier i dyplomu ukończenia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studiów w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, wydanego do dnia 30 września 2019 r., lub studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, wydanego po dniu 30 września 2019 r., lub dyplomu ukończenia w Akademii Pożarniczej studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w zakresie inżynieria bezpieczeństwa pożarowego - 15 punktów; 5) uzyskanie kwalifikacji ratownika, o których mowa w art. 13 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz. U. z 2025 r., poz. 91) - 5 punktów; 6) uprawnienia do wykonywania zawodu ratownika medycznego, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym - 15 punktów; 7) wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej - ukończone SP - 5 punktów; 8) wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej - ukończone SP+RT - 10 punktów; 9) wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej - ukończone SP+RT+RW - 15 punktów; 10) wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej - ukończone SP według programu z dnia 17 listopada 2015 r. - 15 punktów; 11) ukończone liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania - 5 punktów. Preferencje, za które są przyznawane punkty, o ile preferencje znajdą się w ogłoszeniu: 12) prawo jazdy kat. C - 5 punktów; 13) prawo jazdy kat. C + E - 10 punktów; 14) prawo jazdy kat. D - 5 punktów; 15) inne kwalifikacje lub uprawnienia wymagane na danym stanowisku w sumie do 15 punktów: a. uprawnienia UDT do obsługi lub konserwacji urządzeń transportu bliskiego: - wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego lub z kabiny oraz żurawie stacjonarne warsztatowe (kat. I W) - 1 punkt, - żurawie: stacjonarne, przewoźne, przenośne, samojezdne (kat. II Ż) - 2 punkty, - podesty ruchome przejezdne: wolnobieżne, samojezdne montowane na pojeździe, przewoźne (kat. I P) - 2 punkty, - urządzenia do manipulacji kontenerami przy pracach przeładunkowych (kat. I K) - 1 punkt b. uprawnienia UDT do napełniania zbiorników przenośnych (naczyń ciśnieniowych) - 2 punkty c. uprawnienia SEP eksploatacja lub dozór: - urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną - 1 punkt, - urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne - 1 punkt, - urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe - 1 punkt; d. uprawnienia kierowcy zawodowego: - świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kat. prawa jazdy C - 5 punktów, - świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kat. prawa jazdy D - 5 punktów, - zaświadczenie ADR - 1 punkt; e. patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej - 2 punkty; Sposób liczenia punktów: 1) za kwalifikacje wymienione w pkt 13 przyznaje się punkty jedynie z jednego tytułu, z wyższą wartością punktową; 2) za kwalifikacje wymienione w pkt 5 i 6 przyznaje się punkty jedynie z jednego tytułu, z wyższą wartością punktową; 3) za kwalifikacje wymienione w pkt 7-10 przyznaje się punkty jedynie z jednego tytułu, z wyższą wartością punktową; 4) za kwalifikacje wymienione w pkt 7-10 przyznaje się punkty jedynie w przypadku potwierdzenie przez właściwego dla działalności ochotniczej straży pożarnej komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej aktywnego członkostwa przez udokumentowany udział w co najmniej dwóch zdarzeniach w działaniach ratowniczo-gaśniczych lub ćwiczeniach organizowanych przez jednostkę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej (w okresie jednego roku poprzedzającego datę publikacji ogłoszenia, tj. terminu składania dokumentów, o których mowa w §5 ust. 1 rozporządzenia); 5) w przypadku posiadania przez kandydata kwalifikacji wymienionych w pkt 1214 punkty sumuje się, z zastrzeżeniem że nie można łączyć pkt 12 i 13. Wyjaśnienie użytych skrótów: SP - szkolenie podstawowe strażaków - ratowników ochotniczej straży pożarnej, RT - szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków - ratowników ochotniczej straży pożarnej, RW - szkolenie strażaków - ratowników ochotniczej straży pożarnej z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach. 4. Etapy postępowania kwalifikacyjnego wraz z podaniem ich kolejności i przebiegu, w tym system punktacji, z uwzględnieniem preferencji z tytułu posiadanego wykształcenia, wyszkolenia lub posiadanych umiejętności; Postępowanie kwalifikacyjne składa się z 6 etapów, z zastrzeżeniem, że Komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy może zarządzić przeprowadzenie dodatkowych etapów po ocenie złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym. Godziny i miejsca przeprowadzania kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego podawane są wraz z ogłoszeniem wyników z zakończonego etapu. Przed przystąpieniem do każdego etapu postępowania kandydat zobowiązany jest do okazania dokumentu potwierdzającego jego tożsamość (dokument ze zdjęciem). W przypadku nie zgłoszenia się kandydata w wyznaczonym terminie, oraz wskazanej godzinie dla poszczególnego z etapów postępowania kwalifikacyjnego uznaje się za równoznaczne z nie przystąpieniem do danego etapu postępowania. Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata kończy się z chwilą uzyskania przez kandydata negatywnego wyniku z któregokolwiek z etapów postepowania kwalifikacyjnego lub nieprzystąpienia przez kandydata do któregokolwiek z etapów postępowania kwalifikacyjnego, wymienionych w ogłoszeniu o postepowaniu kwalifikacyjnym. ETAPY POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO: Postępowanie przeprowadzi komisja kwalifikacyjna powołana przez Komendanta Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, zwana dalej Komisją. Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się w sposób i na zasadach określonych w art. 28 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1443, z późn. zm.) i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2021 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2021 r., poz. 1772, z 2023 r., poz. 1685). ETAP I - ocena złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym. Termin: 03 marzec 2025 r. Opis: Komisja dokonuje weryfikacji złożonej przez kandydatów dokumentacji wymienionej w punkcie 3.1., uwzględniając jej kompletność oraz stawiane wymagania formalne. Kandydaci, którzy nie będą spełniali obowiązkowych kryteriów oraz których oferty będą niekompletne zostaną wykluczeni z postępowania rekrutacyjnego. Wyniki po I etapie postępowania zostaną ogłoszone w dniu 03 marca 2025 r. sporządzona zostanie lista osób zakwalifikowanych do II etapu naboru tj. oceny sprawności fizycznej wraz ze wskazaniem daty jego przeprowadzenia. Lista zostanie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca". ETAP II test sprawności fizycznej Termin: 05 marca 2025 r. W przypadku dużej ilości kandydatów testy sprawności fizycznej mogą być rozłożone na 2 dni, o czym kandydaci zostaną poinformowani w ogłoszeniu z listą osób zakwalifikowanych do II etapu naboru. Opis: Przed rozpoczęciem testu sprawności fizycznej kandydat okazuje dokument potwierdzającego tożsamość, a także oświadczenie o nie wnoszeniu roszczeń do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy o wypłatę odszkodowania z tytułu ewentualnego wypadku podczas testu sprawności fizycznej (załącznik Nr 2a), jeżeli nie zostało dostarczone wcześniej. Druk oświadczenia obowiązuje wyłącznie w formie załączonej do ogłoszenia. Inna forma dokumentu będzie skutkowała niedopuszczeniem kandydata do testu sprawności fizycznej. Test sprawności fizycznej składa się z próby wydolnościowej oraz prób sprawnościowych, które przeprowadza się w sposób określony w §10 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2021 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2021 r., poz. 1772, z 2023 r., poz. 1685) i w sposób określony w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 października 2005 r. w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1177). Opis i wyniki uzyskane z próby wydolnościowej oraz prób sprawnościowych, które uznaje się za pozytywne, określono w załączniku Nr 3. W trakcie przeprowadzania testu sprawności fizycznej obecna będzie osoba, która posiada kwalifikacje do udzielania co najmniej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uwaga: Uzyskany przez kandydata wynik testu sprawności fizycznej pozostaje ważny przez okres 6 miesięcy liczony od dnia jego zakończenia i może być wykorzystywany w trakcie innego postępowania kwalifikacyjnego w tej samej lub innej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, o ile zaliczony test sprawności fizycznej wykazany w zaświadczeniu odpowiada stanowisku, na które jest prowadzone postępowanie kwalifikacyjne, oraz jeżeli przełożony właściwy w sprawie postępowania podejmie decyzję o możliwości jego wykorzystania w postępowaniu kwalifikacyjnym. Wydanie stosowanego zaświadczenia o uzyskanym przez kandydata wyniku z testu sprawności fizycznej następuje wyłącznie na wniosek zainteresowanego kandydata. Lista osób, które pozytywnie ukończyły II etap postępowania kwalifikacyjnego zostanie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca" w dniu 05 marca 2025 r. ETAP III sprawdzian lęku wysokości Termin: 05 marca 2025 r. W przypadku dużej liczby kandydatów zakwalifikowanych do etapu II (testów sprawności fizycznej) termin organizacji sprawdzianu lęku wysokości może zostać przełożony na dzień kolejny. Informacja o ew. terminie i godzinach zostanie zamieszczona w ogłoszeniu z dnia 03 marca 2025 r. Opis: Sprawdzian lęku wysokości polega na wejściu i zejściu po drabinie mechanicznej (przy asekuracji), nachylonej pod kątem 75, na wysokość 20 m. Kandydat ma prawo do jednej próby wejścia. Ocena sprawdzianu: zaliczony lub niezaliczony. Sprawdzian lęku wysokości (akrofobia) uznaje się za zaliczony, jeżeli asekurowany kandydat samodzielnie wszedł na wysokość 20 m na drabinę ustawioną pod kątem 75 i zszedł z niej. Uwaga: Uzyskany przez kandydata wynik sprawdzianu lęku wysokości pozostaje ważny przez okres 6 miesięcy liczony od dnia jego zakończenia i może być wykorzystywany w trakcie innego postępowania kwalifikacyjnego w tej samej lub innej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli przełożony właściwy w sprawie postępowania podejmie decyzję o możliwości ich wykorzystania w postępowaniu kwalifikacyjnym. Lista osób, które pozytywnie ukończyły III etap postępowania kwalifikacyjnego zostanie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce Praca w dniu 05 marca 2025 r. Osoby, które pozytywnie ukończyły III etap postępowania proszone są o złożenie dokumentów określonych w punkcie 3.2. ETAP IV analiza złożonej dokumentacji i przyznanie punktów preferencyjnych Termin: 06 marca 2025 r. Opis: Komisja dokonuje oceny złożonych dokumentów, która polega na sprawdzeniu ich kompletności oraz spełnieniu wszystkich wymogów określonych w ogłoszeniu. Możliwe do zdobycia punkty preferencyjne za posiadane kwalifikacje i uprawnienia określa załącznik nr 4. Za udokumentowane wykształcenie, kwalifikacje oraz uprawnienia, można otrzymać maksymalnie 60 punktów. Złożenie przez kandydata dokumentów niekompletnych lub niespełnienie przez niego wymogów określonych w ogłoszeniu jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku z postępowania kwalifikacyjnego. Lista osób, wraz z przyznanymi punktami za wykształcenie, wyszkolenie oraz posiadane umiejętności zostanie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca" w dniu 06 marca 2025 r. ETAP V rozmowa kwalifikacyjna Termin: 07 marca 2025 r. Opis: Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ocenie podlega: 1) autoprezentacja kandydata, w tym wskazanie zainteresowań, doświadczeń i osiągnięć oraz oczekiwań związanych ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej; 2) kompetencje społeczne niezbędne do służby w Państwowej Straży Pożarnej oraz ich wpływ na motywację kandydata do podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej; 3) umiejętność komunikacji, w tym przekazywania, odbierania i rozumienia informacji oraz jasnego i wyrazistego formułowania wypowiedzi. Każdy z członków komisji, po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, odrębnie ocenia kandydata. Maksymalna liczba punktów możliwa do przyznania przez członka komisji za każdy z ww. obszarów wynosi 10 punktów. Liczbę punktów uzyskanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ustala się na podstawie średniej arytmetycznej liczby punktów przyznanych przez członków komisji z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Pozytywny wynik z rozmowy kwalifikacyjnej osiąga kandydat, który uzyska co najmniej 16 punktów ustalonych na podstawie średniej arytmetycznej liczby punktów przyznanych przez członków komisji z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Lista kandydatów wraz z punktacją zbiorczą zostanie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca" w dniu 10 marca 2025 r. ETAP VI ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej Termin: po uzyskaniu informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności kandydatów Opis: Skierowania na badania psychologiczne i do Kujawsko-Pomorskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej w Bydgoszczy (§ 1 pkt. 2 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2014 r. Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie siedzib i właściwości terytorialnej komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1895)), w celu orzeczenia stanu zdrowia realizowane będą stosownie do bieżących potrzeb zgodnie z kolejnością określoną na liście klasyfikacyjnej. W przypadku uzyskania przez kandydata negatywnego orzeczenia Kujawsko-Pomorskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej w Bydgoszczy lub jego rezygnacji przed uzyskaniem orzeczenia RKL w Bydgoszczy, na jego miejsce zostanie skierowany kandydat zajmujący kolejne miejsce na ww. liście. Ostateczną decyzję o przyjęciu do służby w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy podejmie Komendant Szkoły po orzeczeniu o stanie zdrowia kandydata przez Kujawsko-Pomorską Rejonową Komisję Lekarską w Bydgoszczy. ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA Postępowanie kwalifikacyjne zostanie zakończone w momencie wyłonienia kandydata do przyjęcia do służby na ww. stanowisku w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Informacja ta zostanie niezwłocznie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca". 5. Miejsce uzyskania szczegółowych informacji dotyczących postępowania kwalifikacyjnego; Ogłoszenia o kolejnych etapach postępowania będą umieszczane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy http://spbydgoszcz.kppsp.pl/spbydgoszcz/, i na stronie internetowej Szkoły http://www.sppsp.bydgoszcz.pl, w zakładce "Praca". Kandydaci zobowiązaniu są do śledzenia informacji o przebiegu postępowania kwalifikacyjnego na powyższej stronie internetowej. Szczegółowe informacje dotyczące postępowania kwalifikacyjnego można uzyskać w Wydziale Organizacyjno-Kadrowym, Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, ul. Glinki 86 lub pod nr telefonów 52-349-84-85, 52-349-84-90. Kandydat ma prawo wglądu wyłącznie do swojej dokumentacji z postępowania kwalifikacyjnego w siedzibie Szkoły w Bydgoszczy, ul. Glinki 86. Kandydat może wnieść do Przewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej pisemne uwagi do przebiegu postępowania kwalifikacyjnego lub do wyników uzyskanych w danym etapie, niezwłocznie po jego zakończeniu, nie później jednak niż w dniu następnym od dnia podania ich do wiadomości. Komisja rozpatruje uwagi kandydata w terminie jednego dnia roboczego od dnia otrzymania pisemnych uwag. Informację o sposobie rozpatrzenia uwag kandydat zobowiązany jest odebrać osobiście w terminie wskazanym wyżej. 6. Miejsce i termin składania wymaganych dokumentów: Wymagane dokumenty należy składać u służby dyżurnej, umiejscowionej przy wejściu głównym do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 lub listownie na adres: Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej, ul. Glinki 86, 85-861 Bydgoszcz w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 lutego 2025 r. do godz. 15:00. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę. W przypadku wysłania dokumentów drogą pocztową termin złożenia dokumentów uznany będzie za zachowany, jeśli przesyłka pocztowa zostanie nadana (data stempla pocztowego) najpóźniej 27 lutego 2025 r. i zostanie doręczona do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy (data wpływu do sekretariatu) do dnia 28 lutego 2025 r. 7. Sposób postępowania z dokumentami kandydatów: Oferty (aplikacje) nie spełniające kryteriów naboru oraz oferty kandydatów, którzy nie zakwalifikowali się do kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, będą do odbioru w siedzibie Szkoły do 1 miesiąca po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego. Po tym okresie nieodebrane dokumenty zostaną komisyjnie zniszczone. Dokumenty dotyczące kandydata, który zostanie wyłoniony w postępowaniu kwalifikacyjnym zostaną dołączone do jego akt osobowych. Dokumenty osób, które nie zostaną przewidziane do przyjęcia do służby a uzyskają pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego będą do osobistego odbioru w siedzibie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy w terminie 1 miesiąca od dnia zakończenia postępowania kwalifikacyjnego. Po tym okresie nieodebrane dokumenty zostaną komisyjnie zniszczone. Spis załączników: 1. Podanie o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej; 2. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych; 2a. Oświadczenie o nie wnoszeniu roszczeń z tytułu ewentualnego wypadku; 3. Zaświadczenie o udziale w działaniach ratowniczo-gaśniczych; 4. Opis testu sprawności i próby wydolnościowej; 5. Terminarz postępowania kwalifikacyjnego. KLAUZULA INFORMACYJNA Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1), zwanego dalej RODO, informujemy, że: 1. Administratorem przetwarzającym Pani(a) dane osobowe jest Komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, adres: 85-861 Bydgoszcz, ul Glinki 86, adres poczty elektronicznej: [email protected] . 2. W Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy wyznaczony został Inspektor Ochrony Danych, adres: 85-861 Bydgoszcz, ul Glinki 86, adres poczty elektronicznej: [email protected] . 3. Pani(a) dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego związanego z ogłoszonym naborem do służby przygotowawczej w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO w związku z art. 28 ust. 1 i art. 34 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tj.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1443 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2021 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2021 r., poz. 1772, z 2023 r., poz. 1685). 4. W przypadku końcowego wyłonienia Pani(a) spośród wszystkich kandydatów uczestniczących w postępowaniu kwalifikacyjnym, odbiorcą Pani(a) danych osobowych są będą: Krajowy Rejestr Karny oraz Kujawsko-Pomorska Rejonowa Komisja Lekarska MSWiA w Bydgoszczy. 5. Pani(a) dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej. 6. Pani(a) dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do zakończenia postępowania kwalifikacyjnego. Sposób postępowania z dokumentami kandydatów został opisany w punkcie 8 ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym. 7. Posiada Pani(-) prawo żądania dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. 8. W odniesieniu do przetwarzania danych osobowych na podstawie zgody posiada Pani(-) prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. 9. Posiada Pani(-) prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna Pani (a), że przetwarzanie narusza przepisy RODO. 10. Podanie przez Panią(a) danych osobowych w postępowaniu kwalifikacyjnym jest dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych osobowych w zakresie niezbędnym do realizacji obowiązku przedłożenia dokumentów wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym będzie brak możliwości uczestnictwa w tym postępowaniu. 11. Przetwarzanie podanych przez Panią(a) danych osobowych nie będzie podlegało zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 RODO.

Sposób przekazania dokumentów:
Preferowane formy kontaktu: osobiście, poczta
Dodano: 11.02.2025, 03:27
ID ogłoszenia: 139273
Udostępnij:
Dodano: 11.02.2025, 03:27
ID ogłoszenia: 139273

Zobacz inne oferty

Do góry